PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Z Bangladéše proudí do Česka textil za miliardy, dělníci přitom živoří

OTROKÁRNY V BANGLADÉŠI

11. května 2013

PRAHA - Tragédie v bangladéšské Dháce opět víří otevírá debatu o etickém zacházení se zaměstnanci v obrovských textilních továrnách v jihovýchodní Asii. Za minimální plat tam tisíce dělníků vyrábějí textil a obuv pro evropské trhy, kde se poté prodávají s několikanásobnou marží.

Také do Česka míří každoročně zboží za miliardy vznikající pro Evropany v těžko představitelných podmínkách. Podle údajů Českého statistického úřadu byl z Bangladéše dovezen v roce 2012 textil a obuv za víc jak 3,5 miliardy korun.

Také v obří textilce, která se zřítila v Dháce před více než dvěma týdny, se šilo oblečení, které směřovalo do Česka. Šilo se zde totiž i pro polskou společnost Cropp, která zboží do českých obchodů dováží.

Původně pětipatrová budova, v níž se nalézalo pět textilních továren, nebyla vůbec navržena pro těžké průmyslové stroje ani pro tři další podlaží. Provozovatelům textilek hrozí trest smrti. Bangladéšské úřady kvůli tragické události z bezpečnostních důvodů uzavřely dalších 18 textilních továren.

Neštěstí otřáslo i západními odběrateli, ale experti pochybují, že drama povede ke skutečným změnám pracovních podmínek. Firmy zajímají hlavně nízké výrobní náklady produkce v hodnotě okolo 20 miliard dolarů ročně, z níž tři pětiny odebírá Evropská unie a čtvrtinu USA.

Bližší a rozsáhlejší informace k tomuto tématu najdete na webu www.stahuje-cely-svet.cz .

Debatu o nelidských pracovních podmínkách rozpoutal loňský tragický požár jedné z textilek, který si vyžádal víc než sto obětí. Případ, kdy v textilce bez nouzových východů šéfové nařídili zaměstnancům vrátit se k šicím strojům, ačkoliv se rozezněl požární alarm.

Do ulic poté vyšly tisíce lidí demonstrovat za lepší podmínky v přelidněných továrnách. Situace se ale od té doby příliš nezměnila.

Země zajímavá i pro české obchodníky

Do hledáčku textilních korporací se Bangladéš dostala poté, co se v Číně zvedly mzdy. V roce 2011 činil zisk z textilního průmyslu 18 miliard amerických dolarů. Podle odhadů chce „Nová Čína“, jak se Bangladéši mezi oděvními řetězci přezdívá, toto číslo do roku 2020 ztrojnásobit.

Během poslední dekády v zemi vzniklo na tři miliony pracovních míst. Do metropole proudí statisíce žen, aby v zaprášených továrnách zasedly k šicím strojům. Mezi hlavní značky, které levnou sílu v Bangladéši využívají, patří HM, Zara, Tommy Hillfinger, Adidas, Nike, Gap, Levi Strauss a mnohé další.

Jedenáctého dubna, několik dní před tragédií, navštívil zaostalou východoasijsou zemi také český ministr průmyslu Martin Kuba s delegací hospodářské komory. Česko totiž hodlá navázat na dřívější bohatou ekonomickou spolupráci obou zemí.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk stahuje-200-zemi.cz
stahuje-cely-svet.cz nejsme-otroci.cz universe-people.com cosmic-people.com
angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org 200-countries-download.org
all-the-world-downloads.org himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru
anges-lumiere.fr angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu
andjeli-neba.com.hr anjos-ceu.eu angeli-raja.eu engelen-hemel.nl
ingerii-cerului.ro cennetin-melekleri.web.tr himmelens-anglar.se